سمعک نامرئی
سمعک نامرئی

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی یا IIC Model 

سمعک نامرئی یا مخفی همانطور که از اسم انها روشن است سمعک های هستند که از چشم افراد پنهان هستند.سمعک های مخفی یا نامرئی در عمق مجرای گوش قرار می گیرند . این سمعک ها معمولا به صورت سفارشی تهیه می شوند یعنی باید از گوش افراد قالب تهیه شود که ممکن است کمی درد ناک باشد .سمعک های مخفی یا نامرئی در مقایسه با دیگر اشکال سمعک از ویژگی های خاصی برخوردار هستند.چون در عمق مجرای گوش قرار می گیرند خاصیت رزونانس گوش حفظ می شود و صدا طبیعی تر به نظر می رسد.افراد با سمعک مخفی یا نامرئی توانایی جهت یابی بهتری دارند.پنهان بودن این سمعک ها برای بیماران بسیار جذاب می باشد.

 

بهترین مارک های سمعک نامرئی یا مخفی موجود در کلینیک های شنوایی کدام هستند ؟

زیمنس

سمعک نامرئی برند زیمنس

SILK NX

استارکی

سمعک نامرئی برند استارکی

SOUND LENSE Synergy

فوناک

سمعک نامرئی برند فوناک

VitroB  Titanium

اتیکن

سمعک نامرئی برند اتیکن

OPN-IIC

جی ان ریساند

سمعک نامرئی برند جی ان ریساند

LINX-3DIIC

سمعک مخفی

فاکتور زیبایی

می توان گفت مهم ترین مزیت سمعک نامرئی را رضایت بالای بیماران از بابت مخفی بودن آن دانست . البته متقاضی سمعک مخفی باید این موضوع را مد نظر داشته باشد که محدوده توانایی این سمعک در حد مخدوده شنوایی ایشان باشد . شاید بتوان بجرات گفت که همه کم شنوایان تمایل دارند که از سمعک های مخفی استفاده کنند .

ابعاد کوچک قدرت بالا

این سمعک ها با وجود کوچک بودن از قدرت تقویت بالایی برخوردار هستند که امکان استفاده از این سمعک ها را برای کم شوایی های خفیف ومتوسط وحتی شدید را مقدور می کند.

کیفیت بالای صدا

مسیر عبور صوت از گوش مشخص است و صدا بعد از جمع آوری توسط لاله گوش به مجرا می رود و پرده گوش را به ارتعاش در می اورد و سپس از طریق فضای گوش میانی وارد گوش داخلی می شود. هرچقدر محرک صوتی به صورت خالص تر به پرده برسد و ارتعاش پرده به صورت بهتری صورت گیرد در وضوح و کیفیت صدای دریافتی توسط گوش می افزاید. سمعک نامرئی به علت قرارگیری در نزدیکی پرده گوش، صدا را بهتر منتقل می کند و نیاز به تقویت بیش تر نمی باشد.

فیدبک کمتر سمعک نامرئی

تقویت زیاد سمعک باعث ایجاد فیدبک در سمعک می شود. فیدبک یا اعوجاج باعث اختلال در کار سمعک می شود. سمعک نامرئی به علت نزدیکی به پرده گوش و قرار گیری در عمق کانال گوش نیاز به تقویت زیادی ندارد و در نتیجه فیدبک در این سمعک کمتر می باشد.

کاهش اثر انسداد گوش

اثر انسداد پدیده ای است که به علت قرار گیری سمعک در کانال گوش رخ می دهد. این پدیده باعث می شود تا در فرکانس های پایین تقویت اضافی صورت گیرد. سمعک نامرئی به علت قرار گیری در عمق کانال باعث چنین اثری نمی شود.

اندازه کوچک، قدرت بالا

سمعک نامرئی دارای کوچک ترین اندازه در بین تمام انواع سمعک می باشد. علیرغم اندازه کوچک، دارای قدرت مناسب می باشد. اندازه کوچک باعث شده است که ظاهر این سمعک دارای مقبولیت بیش تری باشد.

محدودیت های مرتبط با سایز کوچک این سمعک ها

سمعک نامرئی در عمق گوش قرار می گیرد و بیمار نمی تواند سمعک خود را از طریق دست تنظیم کند. به همین علت بر روی سمعک، گیره ای تعبیه شده که بیمار برای بیرون اوردن از ان استفاده می کند. البته امروزه از طریق اپلیکیشن و ریموت کنترل می توان تنظیمات دلخواه را بر روی سمعک نامرئی اعمال کرد.

مشکلات تجویز برای کودکان

رشد کودکان ادامه دارد و کانال و مجرای گوش کودکان نیز در حال رشد می باشند. به علت تغییر اندازه مجرای کودکان با افزایش سن، تجویز سمعک نامرئی برای انها محدودیت دارد. البته می توان با تعویض به موقع، از سمعک نامرئی برای کودکان نیز بهره برد.
بیمارانی که عفونت گوش مداوم و یا ترشح جرم گوش دارند.
بیماران با عفونت گوش مداوم و ترشح جرم گوش در استفاده از سمعک نامرئی مشکل دارند. چون سمعک در مسیر خروج این مواد قرار دارد ممکن است به مرور زمان به سمعک اسیب برسد. البته امروزه پوشش سمعک برای ضد اب بودن منجرب می شود که در برابر ورود مایعات و جرم گوش مقاوم باشد ولی با همه این وجود در این بیماران محدودیت تجویز سمعک نامرئی وجود دارد.

کاهش عمر باتری

به علت انکه باتری این سمعک ها سایز 10 می باشد شارژان به سرعت تمام می شود. تعویض مداوم باتری ممکن است برای فرد کم شنوا خسته کننده باشد. امروزه طول عمر باتری های به کار رفته در سمعک نامرئی بهبود یافته است و البته در مدل های جدید تر نیازی به تعویض باتری نیست.
محدودیت تجویز در افراد با سابقه جراحی گوش
افرادی که سابقه جراحی در گوش را دارند و مجرای گوش انها جهت انجام جراحی باز شده است در استفاده از این سمعک ها محدودیت دارند. این سمعک ها برای جای گیری در گوش نیاز به کانال طبیعی دارند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد مدیریت فراسمعک محفوظ می‌باشد.