تشت شنوایی سنجی

 شنوایی سنجی، که معمولاً به عنوان audiometry شناخته می‌شود، یکی از مفیدترین و دقیق‌ترین منابع موجود امروز برای کمک به افراد در مورد میزان کم شنوایی آن‌ها است. در حالی که این آزمایش تحت نظارت یک متخصص مراقبت شنوایی آسان و بدون درد است، دانستن اینکه چه چیزی را می توان انتظار داشت می‌تواند به شما کمک کند احساس قدرتمندی بیشتری را برای تجربه انجام دهید. در اینجا باید بدانید که چگونه audiogram توانایی شنوایی را اندازه گیری می‌کند، چه چیزی را در طول تست شنوایی سنجی انتظار دارید و چگونه می‌توانید نتایج آزمون شنوایی سنجی  را تفسیر کنید.
صدا را میشنوید اما مفهوم کلمات را به خوبی درک نمی‌کنید به خصوص در محیط‌های شلوغ به شما می‌گویند شما بلند صحبت می‌کنید.
وقتی که پشت شما به گوینده باشد به خوبی متوجه کلمات نمی‌شوید.
اگر به موارد اشاره شده مشکوک هستید باید برای انجام تست شنوایی به مراکز تخصصی مراجعه کنید.

شنوایی سنجی چیست

شنوایی سنجی آزمونی است برای سنجش توانایی فرد در کشف تغییرات در شدت صدا. شنوایی سنجی همچنین شامل جزئیات دقیق توانایی‌های شنوایی ما مانند درک فرکانس‌های مختلف، تشخیص بخش‌های مختلف گفتار و متمایز کردن صدای انسان از سر و صدای زمینه است.
شدت صدا در دستگاه شنوایی سنج بر اساس دسی بل (dB) اندازه گیری می‌شود. برخی از شدت ها برحسب دسی بل:
نجوا صدای انسان تقریباً 20 دسی بل است.
یک کنسرت راک ممکن است 80 تا 120 دسی بل باشد.
یک موتور جت در هنگام برخواستن حدود 140 تا 180 دسی بل است.
میزان فرکانس صدا یا زیر وبمی صدا برحسب هرتزدر ثانیه اندازه گیری می‌شود.

چند مثال:

صدای موتور یخچال یا صدای رعد و برق‌های کم فرکانس ، کمتر از 500 هرتز است.
صدای معمولی صحبت کننده انسان از حدود 500 تا 3000 هرتز است.
افراد دارای شنوایی سالم معمولاً می توانند از حدود 20 تا 20،000 بشنوند.
کاهش شنوایی به واسطه سن ،اغلب درفرکانس های بالا شروع می شود و شنیدن صداها با فروکانس بالامانند صدای زنان و کودکان یا صدای جیر جیر پرندگان دشوارتر می‌شود.

نتایج تست شنوایی سنجی

کم شنوایی خفیف

کم شنوایی خفیف در محدوده 26-45 دسی بل اتفاق می افتد. اگرمکالمه در نزدیکی وی اتفاق بیفتد ویا بتواند چهره شخص را ببیند ، ممکن است مکالمه روانی انجام شود . سر و صدای پیش زمینه ممکن است درک صدای معمولی را برای این فرد دشوارتر کند.

کم شنوایی متوسط

کاهش شنوایی متوسط در محدوده 45-65 دسی بل است. فرد مبتلا ، در درک مکالمه مشکل دارد ، حتی اگر در یک اتاق آرام باشد. هر سطح ازسروصدا باعث می شود تونایی شنوایی فرد به چالش کشیده شود.

کم شنوایی شدید

کم شنوایی شدید نقصی در محدوده 66-85 دسی بل است. در این سطح ، فرد در کلیه تنظیمات با شنیدن مشکل روبرو است و می تواند کسی را درک کند که فقط در صورت صحبت کردن با صدای بلند و بسیار نزدیک صحبت کند.

کم شنوایی عمیق

کاهش شنوایی عمیق آستانه های بالاتر از 90dB، بدین معنی است که فرد نمی‌تواند حتی صدای بلند یا اصوات را در محیط ساکت اطراف خود بشنود.

کم شنوایی نتیجه آسیب دیدن بخش های خاصی از گوش است . برای تشخیص کیفیت وکمیت کمشنوایی، ساختار گوش داخلی با هدفون و وسیله ای به نام مبدل انتقال استخوان آزمایش می شود ، تا منبع آن را پیدا کنید.
آنچه در ادامه می آید بستگی به علت مشکل شنوایی و شدت آن دارد. کم شنوایی در گوش میانی به عنوان کاهش شنوایی انتقالی شناخته می شود و بعضی اوقات با مداخله پزشکی قابل بهبود است.کم شنوایی ناشی از گوش داخلی به عنوان کاهش شنوایی حسی شناخته می شود و اغلب دائمی است. برخی افراد از کم شنوایی ناشی از مشکلات در گوش میانی و گوش داخلی رنج می برند. به این حالت کم شنوایی مختلط گفته می شود.

نقش فرد همراه در تجویز سمعک

چرا آوردن فردی به همراه خود در زمان تست شنوایی مفید است
اگر فکر می کنید کم شنوایی دارید بدانید که شما تنها نیستید در واقع زمانی که برای تست شنوایی به کلینیک مراجعه میکنید میتواید فردی را به همراه خود بیاورید این همراهی در جلساتی که به کلینیک شنوایی مراجعه می کنید چند جنبه مثبت دارد.
اول آنکه خیلی طبیعی است که شما در مراجعه اولیه به کلینیک شنوایی سنجی نگران نتایج تست شنوایی و پیامد های آن بر روی زنگی خود باشید .با وجود اینکه در کلینیک افرادی هستند که در طی حضورتان شما راهمراهی می کنند ولی به همراه داشتن یک دوست باعث می شود اضطراب شما کم شودو آرامش به شما باز گردد این فرد می تواند همسر یا یا دوست شما باشد هر چقدر احساس آرامش بیشتری داشته باشید ،بهتر می توانید نگرانی هایتان را بیان کنید.
در طی اقامت در کلینیک شنوایی اطلاعات زیادی به شما درباره نتایج تست شنوایی و انتخاب سمعک به شما ارائه می شود به دلیل اینکه همراه شما اصطراب کمتری دارد توجه بهتری به نتایج تست شنوایی و توضیحات درمانگر شما از خود نشان می دهد و با یاداشت بردای از نکات کلیدی بسیار به شما کمک کند.
کم شنوا یی تنها فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار نمی دهد بلکه افرادی که آنها را دوست داریم نیز تحت تاثیر قرار می دهد. دوستان یا اعضا خانواده با حضور در چلسات مشاوره شنوایی می توانند مشکلاتی را بیان کنند که خود بیمار از انها مطلع نیست مثلا این که شما چقدر صدای تلوزیون را بلند می کنید. یا اصطراب ونگرانی حضور در کلینیک مانع از مطرح شدن انها از طرف خود فرد شود..فراموش نکنید که دانستهای ما از شما در تصمیم گیری پیرامون انتخاب تست های شنوایی ،تشخیص . راهکارهای و توصیه های در مانی بسیار تعیین کننده هستند.
برخی از بیماران از دیدن کارکنان کلینیک با لباس های فرم دچار اصطراب می شوندتا حدی که بیان مشکلات شنوایی برایشان دشوار می شود. در این لحظه فرد همراه شما به کمک شما امده و جزئیات مشکلات شنوایی شما را را مطرح میکند.
در بسیاری از مواقع مختصص شنوایی شما نیاز صدای فردی دارد که این صدا برای شما کاملا آشناست. که این صدای اشنا می تواند همان صدای فرد همراه شما باشد. متخصص سمعک شما می تواند دریابد که باسمعک چقدر در کشف و درک صداهای افراد آشنا بهبودی پیشرفت داشته اید. علاوه براین این امکان را به متخصصین میدهد که میزان درک شما از افراد متفاوت که صداهای متفاوتی دارند را بررسی کند.
همراهی افراد خانواده یا دوستان شما به جلسه اول محدود نمی شود. حضور این افراد در جلسه مشاوره برای انتخاب سمعک،تجویز سمعک .تنظیم .انتخاب برنامه های سمعک بسیار مهم و تاثیرگذار است . دردیگر مواقع حضور شما این اهمیت محسوس تر است . این که شما از چه سمعکی استفاده کنید کار دشواری است چرا که گاهی انتخاب های متعددی وجود دارد در این مرحله فرد همراه شما از آن جهت که به خوبی از مشکلات شما آگاه است می تواند در انتخاب تکنولوژی سمعک نقش افرینی کند در حین تنظیم وانتخاب برنامه ها می توانیم از صدای آشنا همراه شما اسفاده کرد..نگهداری ومراقبت از سمعک ممکن برای شما پیچیده به نظر برسد .فرد همراه شما می تواند با یاداشت برداری و مطرح کردن سوالات مرتبط به کمک شما بیایید.


شکی نیست که کم شنوایی می تواند زندگی ما را با مشکل مواجه کند ، اما یک تست شنوایی audiogram اطلاعات دقیقی را ارائه می دهد که می تواند اطلاعات دقیقی را برای رفع این مشکل به ما ارائه دهد. سمعک می تواند اولین قدم در راه بازگشت به شنیدن طیف گسترده ای از صداهای زیبا ، مهم و تقویت کننده زندگی باشد.
هنگامی که تست شنوایی شنوایی سنجی شما به پایان رسید ، متخصص شنوایی سنجی نتایج را با شما مرور می کند. در هر برگه شنوایی سنجی قسمت پایین نمودار فرکانس نشان داده و سطح شدت صدا برحسب دسی بل در سمت چپ نمودار نشان داده می شود.
آستانه های بدست آمده در برگه شنوایی سنجی شما کمترین سطح دسی بل را نشان می دهد که در آن می توانید فرکانس های خاصی را با هر گوش بشنوید. این امکان وجود دارد که هر گوش سطح مختلفی از کاهش شنوایی (معروف به کاهش شنوایی نامتقارن) نشان دهد ، یا اینکه هر دو گوش همان میزان کم شنوایی (افت شنوایی متقارن) را نشان دهند. کاهش شنوایی متقارن شایعترین کاهش شنوایی مربوط به سن است.
در هر فرکانس مشخص ، آستانه های شنوایی شما نشان می دهد که آیا توانایی شنوایی را برای آن فرکانس از دست داده اید یا خیر.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد مدیریت فراسمعک محفوظ می‌باشد.