شنوایی سنجی نوزاد

شنوایی سنجی نوزاد

بر اساس گزارش انجمن شنوایی آمریکااز هر ۱۰۰۰ نوزاد متولد شده یک الی چهار نوزاد با درجاتی از کم شنوایی متولد می شود.این امار برای نوزادانی که بیش از دو روز در بخش مراقبت های ویژه یا NICU بستری شده باشند به دو در صدمی رسد.از این رو، لازم است که تست شنوایی سنجی نوزادان یا غربالگری شنوایی نوزادان خیلی زود برای نوزاد انجام شود. دو آزمون، شامل تست‌های OAE و ABR  جهت غربالگری شنوایی نوزادان استفاده می‌شوند.

اهمیت تست شنوایی نوزاد

تست شنوایی نوزاد

کم شنوایی می‌تواند تاثیرات برگشت ناپذیر بر روی رشد زبان وگفتار کودک بگذارد. این عارضه باعث تاخیررشد گفتار در کودکان می شود. کودکان از محیط اطراف خود فراگیری زبان را تجربه می کنند. نوزادان با مشکلات شنوایی فقط می‌توانند به صورت دیداری از محیط اطراف یاد بگیرند چرا که قادر به رمزگشایی صداهای پیرامون خود نیستند. مکالمه‌ای که توسط مادر انجام می‌شود چیزی بیش از صداهای مبهم برای این نوزادان نیست. در نهایت این عارضه به اختلال گفتاری منجر می‌شود.
انجام تست شنوایی سنجی نوزادان می‌تواند مشکل شنوایی راشناسایی کرده و پس از آن کودک برای گفتار درمانی تحت نظر متخصص قرار می‌گیرد. طبق گفته‌ متخصصان، کودکان مبتلا به اختلال شنوایی که زود هنگام درمان می‌شوند، هرگز در گفتارومهارت‌های زبانی، خواندن و نوشتن دچار مشکل نمی‌شوند.

انواع تست شنوایی نوزاد

تست شنوایی انتشار آتواکوستیک

تست OAE

این تست برای ثبت امواج صوتی با منشا سلول های شنوایی نوزاد انجام می‌شود وچند ساعت پس از تولد انجام پذیر است. این تست زمانی انجام می‌شود که نوزاد آرام و خواب است. برای گرفتن نتایج بهتر، یک نفر نوزاد را شیر بدهد یا نگه می‌دارد تا به او احساس آرامش بدهد.دلیل های متعددی باعت نتایچ شکست یا ریفر می شود از جمله آرام نبودن نوزاد ،نا مناسب بودن محیط آزمایش و مهمتر از همه وجود مایع امینوتیک در مجرای گوش نوزاد که باعث نگرانی والدین می شود.

تست شنوایی پاسخ ساقه‌ مغز به صوت

تست ABR

در این تست، پاسخ‌های عصب شنوایی به دنبال ارائه تحریکات صوتی مورد توچه قرار می‌گیرد. نتایج این تست به سلامت سلول‌های شنوایی وعصب شنوایی بستگی دارد در واقع در این تست حلزون شنوایی وعصب شنوایی به صورت هم زمان تست می‌شوند. در صورت عدم کسب نتیجه استاندارد یا ریفر احتمالا نوزاد مبتلا به در جاتی از کم شنوایی حسی عصبی است.

زمان انجام تست شنوایی

در این زمینه توافق کلی وجود ندارد تست شنوایی سنجی نوزادان می‌تواند بلافاصله بعد از به دنیا آمدن کودک انجام شود و یا قبل از ترخیص نوزاد از بیمارستان انجام می‌گیرد.گروهی از متخصصان توصیه می‌کنند که این آزمون زمانی انجام شود که نوزاد تقریباً یک ماهه است چرا که در این سن، او می‌تواند به وضوح میان اصوات فرق بگذارد. با این حال، ضرری هم ندارد که تست شنوایی سنجی نوزادان تا سن سه ماهگی کودک هم انجام شود.

زمان لازم برای انجام تست شوایی نوزادان

زمانی که تست OAE با موفقیت انجام می شود تنها ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و نتایج پس از ۳۰ ثانیه بر روی صفحه‌ی نمایش نشان داده می شود.
تست ABR تقریباً تقریبا ده دقیقه طول می‌کشد ونتایج آن بلافاصله بعد از اتمام تست نشان داده می‌شوند.

تفسیر نتایج تست شنوایی سنجی نوزادان

شنوایی با واحد سطح شنوایی HL dB اندازه‌گیری می‌شود. برای تست OAEs، بازه‌ی ۳۰ به عنوان حد بالا در نظر گرفته می‌شود. اگر آستانه‌های شنوایی نوزادی بد تر از ۳۰ dB HL باشد، نتیجه تست شنوایی ریفر یا شکست گزارش می‌شود و فرض می‌شود که درجاتی از مشکل شنوایی حسی عسبی وجود دارد.
تست AABR یک آزمون غربالگری است و میزان کم شنوایی در یک کودک را ارزیابی نمی‌کند. یک آزمون یک رویکرد قبول شدن / شکست خوردن دارد که در آن سنسور کامپیوتر یکی از این دو نتیجه را بر اساس محاسبات خودش، نشان می‌دهد.

شکست در تست شنوایی سنجی نوزاد

زمانی که نوزاد به تست OAEs به صورتی که انتظار می‌رود، پاسخ نمی‌دهد تست را دوباره تکرار می‌کنند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که نوزاد دارای شنوایی نرمال هم ممکن است در این تست شنوایی سنجی موفق نشوند. دلایل شکست در این تست می‌تواند جمع شدن *مایع ورنیکس در کانال گوش، وجود نویز در اتاق یا گریه کردن نوزاد باشد. تمام این ها می‌توانند موجب شکست خوردن نوزاد در این تست شنوایی سنجی شوند. مشاهده شده است که نوزادانی که برای اولین بار در این آزمون شکست می‌خورند، عمدتا در جلسات بعدی نتایج ازمون رضایت بخش می باشد.
اگر نوزاد شما برای دومین بار در تست OAEs شکست بخورد، متخصص شنوایی سنجی آزمون AABR را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که قطعاً یک مشکل شنوایی وجود دارد یا نه. پس از این مرحله، آزمون‌های بعدی انجام می‌شوند که دقیق‌تر می باشند.

مایع ورنیکس و رابطه آن با نتیجه تست

مایع ورنیکس به بقایایی بجا مانده از مایع امونیتیک  (محیط مایعی که جنین در رحم مادر در آن زندگی می کند)اطلاق می شود که در مجرای گوش نوزادن تجمع آن نتیجه تست OAE  را تقییر می دهد.

روش درمان مشکل شنوایی

گزینه‌های متعددی برای درمان کودکی که مبتلا به کم شنوایی است  وجود دارد. متخصص شنوایی فردی است که منحصراً با کودکانی که دارای ناتوانایی‌های شنوایی هستند کار می‌کند. راهنمایی‌های او به کودک کمک می‌کند تا با شناسایی نقاط ضعف خود و تقویت آنها بر موانع ارتباطی  غلبه کند. این روش درمانی، متخصص شنوایی کودکان، کسی است که به جنبه‌های پزشکی فقدان شنوایی توجه کرده و درمان‌هایی، در برخی موارد جراحی اصلاحی، را توصیه می‌کند.

ممکن است هنوز کودک مشکل شنوایی داشته باشد

تست‌های گفته شده، فقط وجود نقص شنوایی زمان تولد را بررسی می‌کنند. این نقص ممکن است به دلیل مسائل مرتبط با بارداری یا ژنتیک باشد. به هر حال، موفقیت‌آمیز بودن تست شنوایی سنجی نوزادان، به این معنی نیست که کودک در آینده مشکل شنوایی نخواهد داشت مثلا آسیب به سر، گوش دادن مداوم به موزیک بلند و عفونت‌های گوش همگی خطرناک بوده و ممکن است باعث ایجاد اسیب شنوایی شوند.
تست شنوایی سنجی، باید به طور منظم و در زمان چک‌آپ‌های کودک انجام شود. در صورت وجود تردید در تست شنوایی سنجی نوزادان، می‌توان نسبت به اقدامات بعدی با یک متخصص شنوایی مشورت کرد.
به یاد داشته باشید که مشکلات شنوایی مانعی بزرگ در زندگی کودک بوده و رشد گفتار و موفقیت‌های تحصیلی او را متاثر می سازد. انجام تست شنوایی سنجی نوزادان در زمان درست، به والدین کمک می‌کند که مشکل را فهمیده و در صورت پاسخگو نبودن نوزاد به صداهایشان، وحشت‌زده نشوند. درمان‌های زود هنگام مانند گفتار درمانی و تجویز سمعک ویا کاشت حلزون می‌توانند به کودک دارای نقص شنوایی کمک کنند که یک زندگی نرمال داشته باشد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد مدیریت فراسمعک محفوظ می‌باشد.